Moje zdjęcie
Wyprawa z Bydgoszczy do Banjulu przez Dakar Mercedesem 123 czyli popularną w tamtych rejonach beczką na przełomie 2009 / 2010

środa, 11 listopada 2009

lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć - część 1 - MALARIA



Malaria (zimnica) jest obecnie jedną z trzech najważniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Choroba ta występowała już w czasach prehistorycznych. Prawdopodobnie rozprzestrzeniała się z Afryki, towarzysząc człowiekowi w migracjach do basenu Morza Śródziemnego, Indii i południowo - wschodniej Azji. Występowała powszechnie na bagnistych terenach wokół Rzymu i stąd wzięła się jej nazwa: "mal aria" oznacza bowiem "złe powietrze". Znana była również pod nazwą "rzymskiej gorączki". Chorobę wywołują pierwotniaki - zarodźce malarii. Istnieją cztery chorobotwórcze gatunki. Najgroźniejsze są, zawlekane z tropiku inwazje Plasmodium falciparum, który rozmnaża się szybko i w ciągu kilku dni może doprowadzić do ciężkich powikłań wielonarządowych i do zgonu. Człowiek zaraża się podczas ukąszenia przez samicę widliszka. W najbardziej pechowym wariancie do zachorowania wystarczy jedno ukąszenie.



Po wniknięciu do organizmu pasożyty mnożą się w komórkach wątroby, a potem atakują krwinki czerwone i inne narządy. Od chwili ukąszenia przez zarażonego komara musi zwykle minąć minimum tydzień do momentu rozwinięcia się zimnicy. Oprócz gorączki z dreszczami i potami choremu może dolegać osłabienie, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, biegunka, mdłości i wymioty.

Brać leki czy nie brać ? - oto jest pytanie.. Fora dyskusyjne pełne są sprzecznych opinii oraz uwag w stylu: "nigdy nie brałem i nic się nie stało". Posłużmy się rachunkiem prawdopodobieństwa i statystykami
Ryzyko zachorowania różni się w zależności od rejonu świata. Największe jest w niektórych częściach Afryki i krajów Oceanii - gdzie ryzyko zachorowania w ciągu miesiąca pobytu bez stosowania chemioprofilaktyki wynosi od 1:13 do 1:80. tzn. w Afryce Zach. jedna osoba na 13 na pewno zachoruje jeżeli nie stosuje chemioprofilaktyki.
Co roku na malarię zapada (wedle różnych szacunków) 300-500 mln. osób, z czego 2 mln umierają. W krajach w których nie występuje odnotowuje się rocznie ok. 10 000 zachorowań u osób które wróciły z podróży
odpowiedź nasuwa się sama - BRAĆ

Istnieje kilka grup leków przeciwzimniczych. Jednym z najbardziej znanych, stosowanym już od 300. lat jest chinina, otrzymywana z kory chininowca. Stosuje się ją do dzisiaj, chociaż wskazania ograniczają się do ciężkiej postaci choroby wywołanej przez P. falciparum.Na rynku dostępne są następujące leki przeciwmalaryczne: Lariam, Paludrine, Arechin, Doxycyclinum.
W 1998 r. wypuszczono na rynek nowe, bardzo skuteczne połączenie leków, znane pod nazwą handlową Malarone. Jest to kombinacja proguanilu i atovaquonu - leku wynalezionego do walki z Pneumocystis carrinii.



W naturze komary unikają następujących zapachów: goździki, lawenda, mięta, cytronela i cedr. Najskuteczniejszy syntetyczny repelent to DEET (diethyl toluamide lub N,N-diethyl-meta-toluamide), który blokuje receptory węchu komara. Dlatego zaopatrzyliśmy sięw repelent 50 DEET - chyba najmocniejszy na rynku, przywieziony wprost z Londynu:



Brakuje nam jeszcze tylko moskitiery

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz